top of page

Microsoft Office Excel - Bir sayı grubunun ortalama değerini hesaplama

Bir görevi farklı çalışanlara göre tamamlamak için geçen ortalama gün sayısını bulmak istersiniz. Ya da 10 yıllık bir zaman aralığında belirli bir gündeki ortalama sıcaklığı hesaplamak isteyebilirsiniz. Bir sayı grubunun ortalamasını hesaplamanın birkaç yolu vardır.

ORTALAMA işlevi, bir sayı grubunun merkezinin istatistiksel dağılımdaki konumu olan merkezi eğilimi ölçer. Merkezi eğilimin en yaygın üç ölçüsü şunlardır:

  • Ortalama Bu aritmetik ortalamadır ve sayı grubu eklenerek ve bu sayıların sayısına bölerek hesaplanır. Örneğin, toplamı 30 olan 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayıları 6'ya bölündüğünde 5 elde edilir.

  • Orta değer Bir sayı grubunun orta numarası. Sayıların, ortanca değerinden büyük değerler vardır ve sayıların yarısı ortanca değerinden küçük olan değerleri vardır. Örneğin, 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayılarının orta değeri 4 olur.

  • Mod Bir sayı grubunda en sık karşılaşılan sayı. Örneğin, 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayılarının modu 3 olur.

Bir grup sayının simetrik dağılımı için bu üç merkezi eğilimin tümü de aynıdır. Bir sayı grubunun eğriltilmiş bir dağılımına farklı olabilir.

Bitişik bir satır veya sütundaki sayıların ortalamasını hesaplama

Aşağıdakileri yapın:

  1. Ortalamasını bulmak istediğiniz sayıların altındaki veya sağındaki bir hücreye tıklayın.

  2. Giriş sekmesinde, düzenleme grubunda, Otomatik Toplam 'nın yanındaki oka tıklayın ve sonra da ENTER tuşuna basın .


Bitişik satır veya sütunda olmayan sayıların ortalamasını hesaplama

Bu görevi gerçekleştirmek için Ortalama işlevini kullanın. Aşağıdaki tabloyu boş bir çalışma sayfasına kopyalayın. FormülAçıklama (Sonuç)= ORTALAMA (A2: A7)Yukarıdaki listede tüm sayıların ortalamasını alır (9,5)= ORTALAMA (A2: A4, A7)Listedeki ilk üç ve son sayının ortalamasını alır (7,5)= ORTALAMAEĞER (a2: A7, "<>0")Listedeki sayıların ortalamasını alır; örneğin, A6 (11,4) hücresi

Ağırlıklı ortalama hesaplama

Bu görevi gerçekleştirmek için topla ve topla işlevlerini kullanın. Bu örnekte, üç satınalmada, her satınalmanın birim başına farklı fiyata farklı birimler için ödenmesi gerektiği ortalama fiyat hesaplanır. Aşağıdaki tabloyu boş bir çalışma sayfasına kopyalayın. 1234ABBirim fiyatıBirim sayısı205005675035200FormülAçıklama (Sonuç)= TOPLAMÜRÜN (A2: A4, B2: B4)/SUM (B2: B4)Üç siparişin toplam maliyetini siparişli toplam birim sayısına böler (24,66)

Sıfır değerlerini yoksayarak sayıların ortalamasını hesaplama

Bu görevi gerçekleştirmek için Ortalama ve Eğer işlevlerini kullanın. Aşağıdaki tabloyu kopyalayın ve bu örneğin boş bir çalışma sayfasına kopyalarsanız anlamanız daha da anlaşılır olabilir. FormülAçıklama (Sonuç)= ORTALAMAEĞER (a2: A7, "<>0")Listedeki sayıların ortalamasını alır; örneğin, A6 (11,4) hücresi

Comments


bottom of page