top of page

Google'ın yeni işletim sistemi Fuchsia, Android uygulamalarını çalıştıracak

Android'i sonlandırarak farklı form faktörüne sahip cihazlarda sorunsuz şekilde çalışabilecek Fuchsia işletim sistemiyle yola devam edeceği söylenen Google, spekülasyonları doğrulayan bir adım attı...

Google şu anda Fuchsia kod adlı yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor ancak çok fazla detay verilmediği için henüz tam olarak nasıl bir şeyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Yayınlanan yeni bilgiler işletim sisteminin Android'i destekleyebileceğini gösteriyor.

XDA Developers forumunun bir üyesi, Google'ın Fuchsia'ya Android uygulamaları için yerleşik destek eklediğini ortaya çıkardı. Bu da temel olarak farklı bir işletim sistemi olmasına rağmen kullanıcıların Android uygulamalarını herhangi bir normal Android cihazda olduğu gibi indirip yükleyebilecekleri anlamına geliyor.

Cihaza göre işletim sistemi geliştirmeye son

Fuchsia'nın Android uygulamalarını çalıştırmasına izin vermek, Google'ın gelecek planları adına son derece önemli bir adım olabilir. Zira şirketin Android'i sonlandırarak akıllı telefon, tablet, masaüstü ve dizüstü bilgisayar gibi farklı form faktörüne sahip birçok cihaza uyum sağlayabilecek Fuchsia işletim sistemi ile yola devam etmeyi planladığı bildiriliyor.


Bu sayede Google'ın farklı tipteki cihazlar için, farklı işletim sistemi geliştirme ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Ayrıca uygulama geliştiricileri de mevcut uygulamalarının Fuchsia'da sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için tamamen yeni bir geliştirme ekosistemi öğrenmek zorunda kalmayacaklar.

Comments


bottom of page