top of page

Arduino proje örneği 9 (mBlock ile) - Buton uygulaması


Arduino proje örneği 9 (mBlock ile) - Buton uygulaması


Arduino proje örneklerinin ilk 5 tanesini kodlarla yani metin tabanlı olarak gerçekleştirdik. Bu projede ise blok tabanlı kodlama ile Arduino projemizi yapacağız.


Blok tabanlı kullanacağımız kodlama aracımız ise mBlock programı olacak. Scratch programına çok benzeyen bu araç sayesinde Arduino kodlayabiliyoruz. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeniz amacıyla mBot eğitimlerine, mBot ile Kodlama linkinden ulaşabilirsiniz. mBot etkinliklerinde mcore kart kullanıyorduk, arduino projelerinde ise mcore kart yerine Arduino kart kullanacağız.mBlock programının kurulum ve tanıtımı için buraya tıklayınız.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için buraya tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno //

  2. Breadboard (Devre Tahtası) //

  3. LED // Detaylı bilgi için tıklayın

  4. 1xDirenç 220 ohm 1x Direnç 10K ohm //

  5. Buton //

  6. Jumper Kablolar


Devreyi sanal ortamda görüntülemek için Fritzing Programını kullanabilirsiniz.. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

  • LED devresini oluşturalım. Ortak GND kullanacağımız için Breadboard alt bölmeye GND’den kablo çekip LED’in eksi bacağıyla aynı hizaya bağlayalım.


  • LED’in artı bacağından direnç ile bağlantı kurup onun ucunu kodlamada kullanacağımız 3 Numaralı Dijital Pine bağlayalım.


  • Butonu Breadboard ortasına yerleştirelim. Bir bacağını direk olarak Arduino üzerinde bulunan 5V pinine bağlayalım. Diğer bacağın ucundan bağlantı alarak 3 Numaralı Dijital Pine bağlayalım.


  • Aynı uçtan 10k ohm direnç ile GND bağlantısını yaparak devreyi tamamlayalım.Devremiz ve malzemelerimiz tamamlandı. Şimdi kodlarımızı yazalım ve projemizi tamamlayalım.

Adım 1:


Programımızı açıyoruz.
Adım 2:


Programın kartlar menüsünden Arduino kartı seçiyoruz.Adım 3:


Kodlarımızı yazıyoruz.


9 Numaralı pinimize yüksek dediğimiz sırada 8 numaralı pin düşük olacak. Yani 9 numara yanarken 8 numara sönecek, 1 Saniye bekledikten sonra bu sefer tam tersi 9 numara düşük 8 numara yüksek yapılarak tam tersi işlem yapılmış olacak.


Adım 4:


Kodlarımızı Arduino'ya aktaralım.


Önce Düzenle sekmesinden arduino kipine geçiyoruz. Daha sonra ise sağ taraftaki ekrandan ''Arduino' ya Yükle'' kısmına tıklayarak kodlarımızı Arduino' ya aktarıyoruz.

Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.
bottom of page