top of page

Arduino proje örneği 7 (mBlock ile) - Tepe lambası – Led kontrolü uygulaması


Arduino proje örneği 7 (mBlock ile) - Tepe lambası – Led kontrolü uygulaması


Arduino proje örneklerinin ilk 5 tanesini kodlarla yani metin tabanlı olarak gerçekleştirdik. Bu projede ise blok tabanlı kodlama ile Arduino projemizi yapacağız.


Blok tabanlı kullanacağımız kodlama aracımız ise mBlock programı olacak. Scratch programına çok benzeyen bu araç sayesinde Arduino kodlayabiliyoruz. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeniz amacıyla mBot eğitimlerine, mBot ile Kodlama linkinden ulaşabilirsiniz. mBot etkinliklerinde mcore kart kullanıyorduk, arduino projelerinde ise mcore kart yerine Arduino kart kullanacağız.mBlock programının kurulum ve tanıtımı için buraya tıklayınız.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için buraya tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno

  2. Breadboard (Devre Tahtası)

  3. 2xLED // Detaylı bilgi için tıklayın

  4. 2xDirenç 220 veya 330 ohm

  5. Jumper Kablolar


Devreyi sanal ortamda görüntülemek için Fritzing Programını kullanabilirsiniz.. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.  • Arduino 8 ve 9 numaralı pinlerden iki adet bağlantı aldık. Birini LED-1 ucundaki direnç ucunda diğerini LED-2 ucundaki direnç ucuna bağladık. (Kırmızı ve Yeşil Kablolar)


  • Normalde eksi uçlardan alıp Arduino GND ye bağlantı yapıyorduk. Fakat iki adet LED kullandığımız için GDN kablolarını Breadboard alt bölmesinde birleştirdik. (Siyah Kablo)


  • Ortak GND kullanmış olduk.Bu devrede en sık yapılan hata Breadboard üzerinde ayarladığımız ortak GND kablosu ayarlama işlemidir. Kodlarınız çalışmaz ise burada dikkat ederek devrenizi tekrar oluşturun.Devremiz ve malzemelerimiz tamamlandı. Şimdi kodlarımızı yazalım ve projemizi tamamlayalım.

Adım 1:


Programımızı açıyoruz.
Adım 2:


Programın kartlar menüsünden Arduino kartı seçiyoruz.Adım 3:


Kodlarımızı yazıyoruz.


9 Numaralı pinimize yüksek dediğimiz sırada 8 numaralı pin düşük olacak. Yani 9 numara yanarken 8 numara sönecek, 1 Saniye bekledikten sonra bu sefer tam tersi 9 numara düşük 8 numara yüksek yapılarak tam tersi işlem yapılmış olacak.


Adım 4:


Kodlarımızı Arduino'ya aktaralım.


Önce Düzenle sekmesinden arduino kipine geçiyoruz. Daha sonra ise sağ taraftaki ekrandan ''Arduino' ya Yükle'' kısmına tıklayarak kodlarımızı Arduino' ya aktarıyoruz.

Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page