top of page

Arduino proje örneği 11 (mBlock ile) - Servo Motor Uygulaması


Arduino proje örneği 11 (mBlock ile) - Servo Motor Uygulaması


Arduino proje örneklerinin ilk 5 tanesini kodlarla yani metin tabanlı olarak gerçekleştirdik. Bu projede ise blok tabanlı kodlama ile Arduino projemizi yapacağız.


Blok tabanlı kullanacağımız kodlama aracımız ise mBlock programı olacak. Scratch programına çok benzeyen bu araç sayesinde Arduino kodlayabiliyoruz. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeniz amacıyla mBot eğitimlerine, mBot ile Kodlama linkinden ulaşabilirsiniz. mBot etkinliklerinde mcore kart kullanıyorduk, arduino projelerinde ise mcore kart yerine Arduino kart kullanacağız.mBlock programının kurulum ve tanıtımı için buraya tıklayınız.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için buraya tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno

  2. Servo Motor

  3. Jumper Kablolar


Devreyi sanal ortamda görüntülemek için Fritzing Programını kullanabilirsiniz.. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

  • Servo Motor bağlantısı için 3 kablo bulunmaktadır.


  • Kırmızı kablo ile Arduino 5V bağlantısı yapıyoruz.


  • Siyah kablo ile Arduino GND bağlantısı yapıyoruz.


  • Sarı Kabloyu ise Arduino üzerinde bulunan 9 Numaralı dijital pin ile bağlıyoruz.


Devremiz ve malzemelerimiz tamamlandı. Şimdi kodlarımızı yazalım ve projemizi tamamlayalım.

Adım 1:


Programımızı açıyoruz.
Adım 2:


Programın kartlar menüsünden Arduino kartı seçiyoruz.Adım 3:


Kodlarımızı yazıyoruz.


Servo Motor hareketi için servo pini açı kodunu kullanıyoruz ve sırasıyla 10-20-30-40-50-60 açılarına dönerek hareket edecektir.


Adım 4:


Kodlarımızı Arduino'ya aktaralım.


Önce Düzenle sekmesinden arduino kipine geçiyoruz. Daha sonra ise sağ taraftaki ekrandan ''Arduino' ya Yükle'' kısmına tıklayarak kodlarımızı Arduino' ya aktarıyoruz.

Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.
Comments


bottom of page