top of page

Arduino - Arduino IDE Program tanıtımı ve arayüzüArduino IDE Program tanıtımı ve arayüzü


Arduino IDE geliştirme ortamında beş adet menü bulunmaktadır. Bu menülerin her birinin farklı görevleri vardır.Dosya(File):


Dosya işlemlerini yapabildiğimiz standart bir menüdür. Bu menü altında yeni dosya oluşturma, mevcut olan dosyayı açma, kaydetme, projeyi kapatma, yazıcıdan çıktı alma ve en önemlisi örnek uygulamalara erişmeyi sağlayan seçenekler yer almaktadır. Bu menünün seçenekleri genel olarak aşağıdaki gibidir. Burada Arduino IDE gelen örnek kodlara erişim gösterilmiştir. Örnek uygulamaları deneyerek Arduino projeleri geliştirebilirsiniz. Temelden başlayan örnek projelerde ilerledikçe Arduino’nun işlevlerini daha net görebilirsiniz.
Düzenle(Edit):


Metinler üzerinde düzenleme yapmayı sağlayan bu menü altında, yapılan son işlemi geri almak veya bir işlemi tekrarlamak, kesme ve kopyalama yapabilmek, yapıştırma, kod başına girinti ekleme ve girinti kaldırma, kelime arama, yorum yapma ve kod blogu içinde belirli bir satıra gitmek gibi işlemler yapılabilir. Bu menü altında yer alan tüm seçenekler aşağıdaki gibidir.

Taslak(Sketch):


Yazdığımız kodu derleyen, kodu karta yüklemeyi sağlayan, uygulama klasörünü açan, uygulama için ihtiyaç duyulan kütüphaneleri program başına eklemeyi sağlayan, daha önce geliştirdiğimiz bir Arduino dosyasını mevcut uygulamaya eklemeyi sağlayan iş ve işlemleri gerçekleştiren menüdür. Bu menü altında yer alan tüm seçenekler aşağıdaki gibidir.


Araçlar(Tools):


Kodun daha iyi okunabilmesi için biçimlendirilmesini, yazdığımız kodu zip uzantılı olarak sıkıştırmayı sağlayan, karakter kodlamayla ilgili hataları düzelten, seri bağlantı ile gelen verileri görüntülemeyi sağlayan, proje için kullanılacak Arduino kartını seçmeyi sağlayan, bağlı olan kartın port bilgisini göstermek gibi iş ve işlemleri yapabilen bir menüdür. Bu menü altında yer alan tüm seçenekler aşağıdaki gibidir.Yardım(Help):


Bu menü altında Arduino sitesi tarafından online olarak sağlanan bilgilerin çevrimdışı kaynakları bulunmaktadır. Buradan faydalanarak uygulamalarınızı daha kolay geliştirebilirsiniz. Bu menü altında yer alan tüm seçenekler aşağıdaki gibidir.


Comments


bottom of page